Park Narodowy Bory Tucholskie

Wersja polska English version Deutsch
Biuletyn Informacji Publicznej
Fundusze Europejskie

Co turysta powinien wiedzieć odwiedzając Park Narodowy "Bory Tucholskie"

Rozpoczynamy sezon turystyczny. Jak co roku obserwujemy „szarżujące” po Parku quady. 

Pamiętajcie, że na terenie Parku nie można poruszać się pojazdami: samochodami, motorami, motorami crossowymi, quadami. Art. 15 ust. 1 pkt. 18 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody jasno określa, że w parkach narodowych oraz rezerwatach przyrody zabrania się: ruchu pojazdów poza drogami publicznymi oraz poza drogami położonymi na nieruchomościach stanowiących własność parków narodowych lub będących w użytkowaniu wieczystym parków narodowych, wskazanymi przez dyrektora parku narodowego.  

Nie zakłócajmy ciszy i spokoju mieszkańców lasów. Art. 15 ust. 1 pkt. 20 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody jasno określa, że w parkach narodowych oraz rezerwatach przyrody zabrania się: zakłócania ciszy. Zwierzęta zaczynają intensywnie migrować,  żerować po zimie, ptaki zakładają swoje lęgi. Nie niszczmy tego co piękne i naturalne.

Qady stanowią również zagrożenie dla turystów poruszających się po szlakach pieszo lub rowerem. 

Parki narodowe to najwyższa forma ochrony przyrody w Polsce. Wyróżniają się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi kulturowymi i edukacyjnymi. Obszar Parku Narodowego „Bory Tucholskie” liczy zaledwie 4613,04 ha. 

Z pewnością właściciele i amatorzy jazdy głośnymi i szybkimi qadami, znajdą bardziej odpowiednie miejsce do realizowania swojej pasji. 

Szanujmy i  wspólnie dbajmy, o nasze dziedzictwo przyrodnicze, kulturowe które pragniemy zachować dla przyszłych pokoleń.

/Asz/