Rośliny naczyniowe
Na terenie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” odnotowano 634 gatunki roślin naczyniowych (stan na 2012 r.), co stanowi około 33% całej flory Polski niżowej i około 40% flory Pomorza Zachodniego.
Rośliny naczyniowe występujące na terenie Parku Narodowego „Bory Tucholskie”, reprezentują 96 rodzin, w tym najliczniej reprezentowane są:
- Wiechlinowate (Trawy) Poaceae,
- Astrowate Asteraceae,
- Turzycowate Cyperaceae,
- Motylkowate Fabaceae,
- Różowate Rosaceae.
34 rodziny reprezentowane są tylko przez jeden gatunek. Jak dotąd odnotowano 43 gatunki chronione. Występuje tu także 58 gatunków należących do archeofitów i 33 gatunki należące do kenofitów.
[Archeofit to gatunek rośliny obcego pochodzenia (antropofit), który przybył do nas z innych rejonów geograficznych w czasach wczesnohistorycznych lub przedhistorycznych. Zwykle za datę graniczną przyjmuje się rok 1492 – odkrycie Ameryki. Rośliny, które przybyły do nas później, zaliczane są do kenofitów.]
Flora tego terenu wyróżnia się znaczną ilością unikalnych w skali całego kraju gatunków. Liczne są tu gatunki reliktowe, czyli charakterystyczne dla minionych epok klimatycznych i właściwych im formacji roślinnych. Do najstarszych składników flory Parku zaliczamy relikty glacjalne, które dzisiaj charakteryzują się zasięgiem arktyczno-alpejskim, borealno-alpejskim i borealnym, a są to:
- bagno zwyczajne Ledum palustre,
- borówka bagienna Vaccinium uliginosum,
- bażyna czarna Empetrum nigrum,
- zimoziół północny Linnea borealis,
- trzcinnik prosty Calamagrostis stricta.
Skład gatunkowy roślin naczyniowych Parku Narodowego „Bory Tucholskie” zawiera również stosunkowo liczną grupę gatunków o zasięgu środkowo-europejskim i atlantyckim, w tym występujące w jeziorach lobeliowych:
- lobelia jeziorna Lobelia dortmanna,
- poryblin jeziorny Isoëtes lacustris,
- wywłócznik skrętoległy Myriophyllum alternifolium,
- elisma wodna Luronium natans,
- jeżogłówka pokrewna Sparganium angustifolium.
a także niezwykle interesujący gatunek jakim jest:
O unikalności tego terenu świadczyć może również stosunkowo duża liczba gatunków objętych ochroną gatunkową oraz roślin posiadających kategorię zagrożenia, wymienionych w „Czerwonej liście roślin naczyniowych zagrożonych w Polsce” i w „Polskiej Czerwonej Księdze Roślin”.
Do ciekawszych przedstawicieli zaliczamy m.in.:
- rosiczki: okrągłolistną, pośrednią i długolistną Drosera rotundifolia, D. intermedia, D. anglica,
- widłaki,
- pływacze Utricularia.
Warto również wspomnieć, że występuje tu także nasięźrzał pospolity Ophioglossum vulgatum L., który jest w Parku jedynym przedstawicielem psylofitów - najstarszej linii rozwojowej w kładzie Monilophyta.