Park Narodowy Bory Tucholskie

Wersja polska English version Deutsch
Biuletyn Informacji Publicznej
Fundusze Europejskie

Ostatni wykład!

Park Narodowy „Bory Tucholskie” serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na ostatni w tym roku  wykład z cyklu „Czwartkowe spotkania z przyrodą”. Odbędzie się on w czwartek 30 listopada br. o godzinie 18.00 tym razem w Ośrodku Wypoczynkowym „Rejs” w Charzykowach (ul. Długa 89)! Wykład pt. Porosty - niesamowita i nie do końca poznana symbioza ponad królestwami poprowadzi Pan dr Michał Węgrzyn.

Porosty to proste lądowe organizmy, które  zasiedliły wszystkie kontynenty. Występują zarówno na gorących i suchych pustyniach jak i w lodowato zimnych obszarach polarnych. Porastają klify nadmorskie, jak i najwyższe szczyty masywów górskich. Rosną na glebie, skałach, korze drzew i martwym drewnie, ale bez problemu zasiedlają również sztuczne podłoża będące wytworem człowieka. Są ekstremalnie wytrzymałe na trudne warunki środowiskowe, ale jednocześnie bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia. Przerabiają energię słoneczną na chemiczną dzięki fotosyntezie, a jednocześnie produkują substancje chroniące własny materiał genetyczny przed zabójczym promieniowaniem UV. Gatunki naskalne rozpuszczają skały, a rosnące na korze w niewyjaśniony do tej pory sposób dezaktywują mechanizmy obronne drzew i krzewów. Porosty to połączenie zupełnie niespokrewnionych ze sobą prostych organizmów przynależnych do różnych linii ewolucyjnych, gdzie relacje partnerskie grzybów i glonów od wieków fascynują naukowców. Jest to połączenie ponad wyznaczonymi przez ewolucjonistów królestwami żywych organizmów, w efekcie czego powstaje stabilna samowystarczalna asocjacja mykobionta i fotobionta, w której mykobiont jest partnerem zewnętrznym. 

Wszystkich zainteresowanych tą tematyką serdecznie zapraszamy na wykład. Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 28 listopada br. na adres e-mail: b.grabowska@pnbt.com.pl lub tel. (52) 3355127. Ilość miejsc ograniczona.

/BG/